“Zima a pandémia, to je ničivá kombinácia.” Spúšťame novú krízovú zbierku pre predajcov Nota bene - USTOJÍME TO.

[13. 11. 2020]

Tlačová správa

V Bratislave, 12.11. 2020

Je štvrtok ráno a predajcovia NOTA BENE rozdávajú v uliciach svoje poďakovanie. Zdravotníkom, predavačom, lekárnikom a mnohým ďalším sa na znak úcty k ich obetavej práci rozhodli venovať kvet pre radosť. “S vami to ustojíme,” hovoria spoločne, túto vetu však zároveň smerujú aj k okoloidúcim. Tých je žalostne málo a práve prázdne ulice ohrozujú momentálne okrem samotnej pandémie mnohých ľudí bez domova najviac. V tejto situácii im chce pomôcť občianske združenie Proti prúdu, ktoré pre predajcov časopisu spúšťa krízovú zbierku S VAMI TO USTOJÍME

 

 

Foto: Tomáš Benediktovič

 

Video NOTA BENE -  “ S vami to ustojíme.” 

 

Čo sa deje v uliciach? 

Zima je pre ľudí bez domova aj za normálnych okolností náročné obdobie, no zima počas pandémie im kladie takmer nezvládnuteľné prekážky. Za bežných okolností, predvianočné obdobie privádza do ulíc zvyčajne výrazne viac ľudí. Predajcovia obľúbeného časopisu si vďaka predaju vedia zaplatiť ubytovňu či podnájom a pokryť nevyhnutné náklady. Tento rok je však situácia dramaticky odlišná. Takmer prázdne ulice im vzali možnosť zabezpečiť si živobytie. 

Združenie aktuálne eviduje až 40% pokles predaja časopisu NOTA BENE a podľa dostupných údajov je v uliciach minimálne o 40% nižší počet ľudí ako v porovnateľnom období pred rokom. Schopnosť zabezpečiť si živobytie je pre predajcov časopisu tým pádom výrazne ohrozená. Mať pritom zabezpečenú strechu nad hlavou je v čase pandémie to najdôležitejšie. Ako pomáha súdržnosť v ťažkom období? 

Združenie Proti prúdu má už s podobnou situáciou skúsenosť z prvej vlny pandémie. Počas jari sa im vďaka úspešnej zbierke podarilo zabezpečiť, že nikto z predajcov neprišiel o ubytovanie z finančných dôvodov a mnohí sa dostali do bezpečnejšieho bývania. S pomocou 6000 darcov prežilo jarnú vlnu pandémie až 161 predajcov v ubytovaní, najedení a vo väčšom bezpečí. 

Na začiatku pandémie v združení operatívne zostavili vlastné krízové opatrenia, ktoré udržiavajú dodnes. “Snažíme sa o to, aby nikto neprišiel o strechu nad hlavou a aby všetci mali prístup k základným životným potrebám, k jedlu či liekom,” vysvetľuje Sandra Pazman Tordová, šéfredaktorka NOTA BENE. “Pracujeme s ohrozenou skupinou ľudí, mnohí naši klienti sú v seniorskom veku a trpia chronickými ochoreniami. Tým, ktorí sú najviac zraniteľní odporúčame, aby sa chránili vo svojom ubytovaní a pomáhame im prežiť toto náročné obdobie,” dodáva. 

Aktivity združenia do veľkej miery nahrádzajú nedostatok systémovej pomoci pre ľudí bez strechy nad hlavou. “Našou prácou sa snažíme nahradiť to, čo tu najviac chýba - bezpečné bývanie pre ľudí bez domova a dôstojné miesto na prekonanie prípadnej karantény.” hovorí Nina Beňová z OZ Proti prúdu. 

OZ Proti prúdu, vydavateľ NOTA BENE, pre ľudí bez domova tiež zabezpečilo počas celoplošného testovania stanovištia a aj samotné otestovanie, a to v spolupráci s OZ Equita a ich zdravotníkmi, ktorí už dlhodobo sprístupňujú zdravotnú starostlivosť pre ľudí bez domova.. “Chceme sa im za ich nasadenie a obetavú prácu poďakovať, bez nich by to nebolo možné zrealizovať.” 

 

Foto: Tomáš Benediktovič

“S vami to ustojíme.”

Vďaka podpore darcov zabezpečí OZ Proti prúdu ľuďom bez domova strechu nad hlavou, základné životné potreby (stravu, hygienické potreby), ochranné pomôcky a bezpečné miesto na prežitie karantény. Mnohí stoja pred neriešiteľným problémom, kde sa izolovať počas karantény. Občianske združenie im v prípade potreby pomôže zabezpečiť vhodné miesto a poskytne komplexnú podporu sociálnej pomoci. Podporu ponúkne aj partnerským organizáciám, ktoré distribuujú NOTA BENE v 19 mestách Slovenska ochrannými pomôckami a finančnou podporou pre predajcov, ktorým hrozí strata bývania. 

Podporiť ľudí bez domova počas druhej vlny pandémie môžete príspevkom do zbierky na tomto linku. Zároveň ich priamo v uliciach môžete podporiť kúpou časopisu, či špeciálneho knižného kalendára (s témou Kultové knihy z detstva predajcov) alebo knihy Svetlo pod perinou, ktorá prináša inšpiratívne príbehy výnimočných Slovákov a Sloveniek vo forme rozprávok. Kniha vznikla v spolupráci s autorkami projektu Luciou Paškovou a Máriou Sztarovics a s tímom projektu Svetlo pod perinou. 

Ďakujeme.

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics