projekt Nosiči batožín 2014 - 2019

ODNESENÉ. IDEME ĎALEJ 

Päť rokov pomáhali nosiči batožín NOTA BENE starším ľuďom s batožinou zdolávať schody k nástupištiam na bratislavskej Hlavnej stanici. Nové výťahy k nástupištiam ukončili misiu. Poslední dvaja nosiči si našli novú prácu. Je čas sa rozlúčiť. 

Ocenený projekt Nosiči batožín vďaka ktorému získalo 14 predajcov Nota bene zamestnanie a cestujúci potrebnú pomoc, sa symbolicky rozlúči na festivale Pohoda 2019. Cieľom projektu bolo umožniť predajcom Nota bene zbaviť sa dlhov a v chránenom prostredí sa pripraviť na to, aby sa mohli zamestnať na bežnom trhu práce. Ako sa nám podaril? 

Boli sme na stanici s vami 5 rokov, zamestnali 14 nosičov batožín, ktorí odniesli 1 726 ton vašej batožiny, splatili si 15 400 eur dlhov. Vďaka našej pomoci 11 z nich získalo prístup k plnej zdravotnej starostlivosti, 9 si výrazne zlepšilo bývanie a 7 si našlo a udržalo ďalšiu prácu.

Prvý deň. 8. decembra 2014 sedem predajcov Nota bene v namieru šitých uniformách dáva rozhovory slovenským médiám aj svetovým agentúram v prezidentskom salóniku Hlavnej stanice. Články o nosičich sa objavia aj vo Francúzsku, či Amerike. 

"Na stanici chýbajú výťahy, či kolajnice na kufre, pre starších ľudí je to veľmi potrebná pomoc," komentuje novú službustaršia cestujúca dáma.Najlepšie oblečení muži Hlavnej stanice budia vo svojich štýlových uniformách dôveru. Chtiac nechtiac sa stávajú informátormi pre zatúlaných cestujúcich. Pre veľký záujem turistov rozbiehame základný minikurz angličtiny. 

Sedem nosičovzamestnaných na dohodu pracuje spočiatku tri krát do týždňa. Poobedné smeny sa neosvedčujú, v tlačenici obslúžili ešte menej ľudí, ostávame na doobedných.Od aprílaje nosičov deväť a pracujú každý pracovný deň. Šesť z nich pracujena polovičný úväzok. Pre mnohých je topo rokov prvá ozajstná práca - so zmluvou, dovolenkou a nárokom na nemocenskú."Mnohí predajci sa nás najprv dívali s podozrením. Boli zvyknutí, že ich zamestnávateľ chce oklamať. Nerozumeli, že túto prácu šijeme na ich potreby. Že nám žiadne peniaze neprináša, naopak, musíme ich zháňať," hovorí Zuzana Pohánková, riaditeľka OZ Proti prúdu. Starostlivo premyslený systém štvorhodinový pracovný úväzok je kvôli exekúciam ideálne riešenie, aby splácali dlhy podľa svojich možností. Ak by pracovali v inom zamestnaní na 8 hodinový úväzok, zo sumy, ktorá by im zostala po exekučných zrážkach, by nedokázali prežiť.Tringely od zákazníkov pomáhajú tiež a polúväzok vytvoril časopriestor aby potrebné financie dopĺňali predajom Nota bene. 

Po prvých výplatáchsa na účtovníčku zavalia stovky exekúcii. Kolotoč odlženia sa roztáča. Všetci nosiči sú zaradení do programu odlžovania. Časť dlhov si splácajú sami, časťou prispeje združenie vrámci tzv matchingu. Koľko si na dlh ušetrí,toľko mu združenie ku splátke priloží. Po roku má Jožo splatenú polovičku dlhov na zdravotnej postovni. A stane sa zázrak. Spomocou dobrovoľníka, ktorý si prial ostať v anonymite,vyjednámepre nosičov odpustenie dlhov v súčte 70.000 €. 

V marci si už napríklad všetci nosiči pravidelne kupujú električenky na verejnú dopravu. Nosič Laco presvedčil svojho kolegu Jana, aby si odkladal denne po dve eurá. "Bol to prvý Slovák, ktorý mal električenku na lízing," smeje sa Laco. Aj keď nosiči pracujú a splácajú dlh na zdravotnom poistení, kvôli deravej legislatíve nemajú nárok na plnú zdravotnú starostlivosť. Systémové nedostatky sa snažíme odstrániť aj v spolupráci so skupinou Pro bono právnikov, ktorí vznikli v Nadácii Pontis. Naše snahy vrcholia v roku 2017 účasťou v pracovnej skupine k zákonu o osobnom bankrote, ktorý významne uľahčí aj odlženie ľudí bez domova.

V máji 2015 si z Viedne odnášame cenu SozialMarieza sociálnu inovácie– z 300 projektov sme skončili na druhé miesto, v Seattli získavame 1.cenu medzinárodnej siete pouličných časopisov INSP.V 2016 vyrážame prvý krát na Pohodu. Odvtedy partia nosičov na rikšiach pravidelne vymení počas niekoľkých horúcich dní bratislavskú Hlavnú stanicu za trenčianske letisko, aby sa postarali návštevníkom o batožiny. S nosením nám na Pohode pravidelne pomáha aj herec Juraj Kemka. 

Je stále ťažšie nájsť nových nosičov z radov predajcov Nota bene. Najväčšou prekážkou je ich zlý zdravotný stav.. Zároveň dlhoplánované a už zrealizované výťahy na Hlavnej stanici ukončili našu misiu. 

Sme hrdí, že predajcovia NOTA BENE boli súčasťou riešenia problému, ktorý trápil mnohých návštevníkov Hlavnej stanice. Je čas posunúť sa ďalej.

Poslední nosiči sa zamestnali - Dodo aj Laco si nezávisle našli prácu skladníka. Ani v OZ Proti prúdu neleníme. V pripravovanom programe zamestnávania chceme podporovať predajcov Nota bene v novom zamestnaní priamo v spolupracujúcich firmách. 

Za OZ Proti prúdu ďakujeme našim kolegom nosičom: Lacovi, Dodovi, Robovi, Jožovi, Jankovi H., Máriovi, Marcelovi, Pavlovi, Zdenkovi, Martinovi, Mariánovi, Jankovi P., Vlado, Lukáš za ich obetavú prácu. Ďakujeme kolegom, ktorí im poskytovali dennú podporu koordinátorovi; Petrovi Kadlečíkovi, Tomášovi Dobrovičovi a Matejovi Čajkovičovi.

Ďakujeme za finančnú pomoc programu Aktívne občianstvo a inklúzia, podporený Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom, Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy a veľké ďakujem patrí všetkým nefinančným partnerom, najmä agentúre Made by Vaculík a Železniciam Slovenskej republiky. 

 


V decembri roku 2014 sme dali 7 ľuďom bez domova prácu na trvalý pracovný pomer, aby pomohli starším ľuďom a ženám s batožinou na stanici prekonať prekážky v podobe schodov.


VYMYSLELI SME TO TAK, ABY ZADLŽENÍ ĽUDIA BEZ DOMOVA ZÍSKALI PRÁCU A VEDELI SI JU UDRŽAŤ A ZÁROVEŇ SA ODDLŽOVAŤ.


 1. Páči sa nám, že sa situácia obrátila. Ľudia bez domova pomáhajú verejnosti, ktorá cestuje s batožinou. Keďze na Hlavnej železničnej stanici v Hlavnom meste SR nemáme eskalátory, služba je prínosom každému, kto má ťažšiu batožinu.


 2. Nosiči pracujú na trvalý polovičný úväzok v našom OZ Proti prúdu (vydavateľ NB) s riadnou mzdou a odvodmi do sociálnej poisťovni i zdravotnej poisťovni (pozn. ŽSR ani ZSSK náš projekt nijako nefinancuje)
 3. Zbavujú sa postupne dlhov - využívajú motivačné príspevky na splácanie dlhov, tzv. matching do výšky 100 eur (ak si nosič odloží 100 eur z výplaty, sumu mu zduplikujeme a znížime tak pôvodný dlh na zdravotnom poistení), aby získali prístup k plnej zdravotnej starostlivosti
 4. Predávajú časopis Nota bene v poobedňajších hodinách
 5. Zaviedli sme pracovný koučing pre nosičov - majú k dispozícii sociálneho pracovníka na pracovisku pre aktuálne krízové situácie i učeniu sa pracovným zručnostiam
 6. Využívajú naše sociálne a právne poradenstvo
 7. Otočili sme role - nosiči sú teraz tí, ktorí pomáhaju (starším a ženám)

 

Projekt Nosiči batožín od jeho vzniku podporili. Ďakujeme!


Spustenie / tlačová konferencia / 8.12.2014

 1. http://dennik.hnonline.sk/slovensko/537336-na-stanici-vam-odnesu-kufor-bezdomovci
 2. http://aktualne.atlas.sk/bezdomovci-si-budu-v-bratislave-zarabat-ako-nosici-batozin-na-stanici/dnes/regiony/
 3. http://bratislava.dnes24.sk/nosici-batozin-bez-domova-na-hlavnej-stanici-vam-pomozu-s-kufrom-ze-su-bez-domova-nezistite-192479
 4. http://www.cas.sk/clanok/301805/na-bratislavskej-hlavnej-stanici-nosia-kufre-bezdomovci-co-na-to-cestujuci/
 5. http://www.noviny.sk/c/slovensko/bezdomovci-na-stanici-v-bratislave-nosia-ludom-batozinu
 6. http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/338838-bratislava-ma-novy-projekt-s-batozinou-vam-do-vlaku-pomozu-bezdomovci/
 7. http://bratislava.sme.sk/c/7535777/bezdomovcom-dali-v-bratislave-pracu-na-stanici-nosia-ludom-kufre.html
 8. http://www.pluska.sk/regiony/bratislava/novinka-stanici-bratislave-pomozu-vam-nezvycajni-nosici.html
 9. http://www.etrend.sk/relax/na-hlavnej-stanici-odnesu-batozinu-cestujucim-bezdomovci.html
 10. http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/9113/na-bratislavskej-hlavnej-stanici-vam-s-batozinou-pomozu-bezdomovci/
 11. http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/899101-obrazom-na-hlavnej-stanici-pomahaju-bezdomovci-s-batozinou/
 12. http://www.cas.sk/clanok/301763/slovaci-nezlaknite-sa-novinky-na-bratislavskej-vlakovej-stanici-budu-vam-pomahat-bezdomovci/
 13. http://tivi.cas.sk/video/2189046/bezdomovci-pomahaju-s-batozinou/
 14. http://www.teraz.sk/bratislava/bratislava-bezdomovci-batozina-stanica/123678-clanok.html
 15. http://www.teraz.sk/regiony/nosici-batozin-bratislava-hlavna-stanica/171290-clanok.html
 16. http://www.zsr.sk/slovensky/media-room/archiv-vyjadreni-2014/december/projekt-nosici-batozin-....html?page_id=3427
 17. http://www.ta3.com/clanok/1052075/z-bezdomovcov-na-hlavnej-stanici-sa-stanu-nosici-batoziny-sluzba-bude-zadarmo.html
 18. http://www.noviny.sk/c/slovensko/bezdomovci-na-stanici-v-bratislave-nosia-ludom-batozinu
 19. http://bratislava.dnes24.sk/na-ulici-si-ich-mozno-nevsimnete-na-hlavnej-stanici-ich-vsak-neprehliadnete-co-vsetko-maju-za-sebou-nosici-batoziny-218789
 20. http://slovensko.rtvs.sk/clanky/spolocnost/75354/bezdomovci-ako-nosici-batoziny-na-stanici


Prvé výročie Nosičov / tlačová konferencia / 14.12.2015

 1. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/82774 od casu 22:22
 2. http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/39465_televizne-noviny klikni na "Skoncia nosici batozin"
 3. http://bratislava.sme.sk/c/8104702/nosici-batozin-v-bratislave-si-touto-sluzbou-verejnosti-znizuju-dlhy.html
 4. http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/kufre-nosia-bezdomovci-na-stanici-uz-rok-platia-si-tak-dlhy-1012041
 5. http://www.teraz.sk/regiony/nosici-batozin-bratislava-hlavna-stanica/171290-clanok.html
 6. http://slovensko.rtvs.sk/clanky/spolocnost/95857/nosici-batozin-oslavuju-rok-svojej-prace
 7. http://www.lumen.sk/archiv.html relacia Infolumen, 14.12.2015 od 4 min
 8. http://slovensko.rtvs.sk/clanky/spolocnost/95857/nosici-batozin-oslavuju-rok-svojej-prace
 9. http://bratislava.dnes24.sk/nosicom-batoziny-na-hlavnej-stanici-sa-dari-aj-rok-po-spusteni-ich-cesta-za-lepsim-zivotom-vsak-nie-je-jednoducha-224239
 10. https://salonik.sk/2015/12/10/prenasame-uz-rok/
 11. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/54370 klikni na Pondelok 8.12.2014 19:00  

NEMECKÉ A RAKÚSKE MEDIÁLNE VÝSTUPY

 1. http://derstandard.at/2000015051523/Obdachlose-tragen-in-Bratislava-die-Koffer  5. Mai 2015, 12:00
 2. http://pressburger.eu/Articles/10,magazin/4802,obdachlose-helfen-mit-dem-gep-ck
 3. http://diepresse.com/home/leben/wohnen/4898185/Obdachlose_Neuanfang-als-Koffertraeger?from=gl.home_panorama
 4. http://www.mittelbayerische.de/panorama-nachrichten/kein-zuhause-aber-wenigstens-einen-job-21934-art1322765.html
 5. http://de.rsi.rtvs.sk/clanky/nachrichten/69822/obdachlose-helfen-reisenden-mit-gepack
 6. http://www.dw.com/en/inside-europe-inside-europe-2016-05-08/e-19149875 od 32:39 min 


ČESKÉ MEDIÁLNE VÝSTUPY

 1. http://www.respekt.cz/tydenik/2015/23/svarni-rytiri-bez-domova
 2. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1005122-necekany-servis-v-bratislave-cestujicim-nosi-zavazadla-bezdomovci
 3. http://socialnipracovnici.cz/sekce-socialnich-kuratoru/aktuality/akce-nota-bene-nosici-batozin-na-hlavnej-stanici
 4. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/355810-bezdomovci-na-bratislavskem-nadrazi-pomahaji-cestujicim-s-kufry.html
 5. http://zpravy.idnes.cz/bezdomovci-pomahaji-v-bratislave-cestujicim-se-zavazadly-pm9-/zahranicni.aspx?c=A141208_141947_zahranicni_im
 6. http://www.prohuman.cz/socialna-praca/casopis-nota-bene-rozpoznavame-v-slovenskych-uliciach-uz-12-rokov 

FRANCÚZSKE MEDIÁLNE VÝSTUPY

 1. http://www.20minutes.fr/insolite/1497599-20141209-abri-deviennent-porteurs-bagages-slovaquie
 2. http://www.rtl.fr/actu/international/des-sdf-promus-bagagistes-a-bratislava-7775901257
 3. http://www.la-croix.com/Monde/A-la-gare-de-Bratislava-des-sans-abris-sont-promus-bagagistes-2014-12-16-1254438
 4. http://fr.metrotime.be/2014/12/10/must-read/en-slovaquie-les-sans-abris-deviennent-porteurs-de-bagages/

ANGLICKÉ MEDIÁLNE VÝSTUPY

 1. http://insp.ngo/nota-bene-homeless-luggage-porters-of-bratislava-lift-themselves-out-of-debt/
 2. http://www.epa.eu/social-issues-photos/homelessness-photos/homeless-men-work-as-luggage-porters-at-bratislava-main-railway-station-photos-51708644
 3. http://spectator.sme.sk/c/20124468/homeless-help-with-baggage.html
 4. https://www.yahoo.com/news/slovak-train-stations-homeless-now-163120505.html?ref=gs
 5. http://www.dw.com/en/inside-europe-the-homeless-lend-a-hand-to-slovak-travellers/av-19237940

Denník N - august 2015
Nosič batožiny: Keď príde vlak z Košíc, otočím sa aj štyrikrát [14. 08. 2015]
Je zadĺžený, no z dlhov teraz ukrajuje vďaka tomu, že sa stal spolu s ďalšími bezdomovcami nosičom kufrov na Hlavnej stanici.

Nota Bene nosiči majú veľký úspech [18. 03. 2015] 
Miroslav Frindt, moderátor: "Nosičov batožiny v uniforme na Hlavnej stanici v Bratislave si cestujúci za tri mesiace obľúbili. Službu chcú preto rozšíriť. Projekt nosičov uviedlo do života občianske združenie Proti prúdu, ktoré pomáhabezdomovcom."

VIDEO: V Bratislave vám s batožinou už tretí mesiac pomôžu nosiči [10. 03. 2015] 
Pozrite si reportáž TABLET.TV. Vybraní predajcovia pouličného časopisu trikrát týždenne pomáhajú cestujúcim s batožinou na Hlavnej stanici v Bratislave.

Nosiči batožiny majú úspech [03. 03. 2015] 
Patrik Švajda, moderátor: "Tri mesiace nosili batožinu na bratislavskej železničnej stanici a výsledok?" Zlatica Puškárová, moderátorka: "Bezdomovci, ktorí dostali šancu sa takto zaradiť do pracovného kolobehu, zožali obrovský úspech. Cestujúci sú z projektu nadšení a po mesiacoch si prilepšia aj samotní nosiči."

Nosiči po mesiaci práce [22. 01. 2015] 
Ján Mečiar, moderátor: "Pred viac ako mesiacom si partia siedmich bezdomovcov nasadila modro-bordové uniformy, brigadírky a biele rukavice. Odvtedy trikrát do týždňa pomáhajú cestujúcim s ťažkými kuframi na hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Pre cestujúcich je to bezplatná služba a oni dostávajú svoj plat. My sme sa pozreli, ako sa to ujalo."

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics