Nina Beňová o ukončovaní bezdomovectva

[27. 03. 2018]

Milí podporovatelia Nota bene, ĎAKUJEME! Aj vďaka vám ukončujeme bezdomovectvo našich predajcov a sprevádzkovali sme prvý nájomný byt na princípoch Housing first. 

Pred niekoľkými dňami zomrel náš predajca, nosič batožín a kolega Pavel po tom, čo ho z nemocnice poslali domov, pretože skonštatovali, že v poradí už druhá vážna operácia srdca nie je neodkladnou zdravotnou starostlivosťou. A to bol poistený a splácal si svoje dlhy na zdravotnom poistení.

Je mi neskutočne smutno, že väčšina ľudí bez domova na Slovensku sa nikdy svojho domova nedožije. Žijeme v krajine, v ktorej pre najzraniteľnejších nie je samozrejmosťou ani len prístup k zdravotnej starostlivosti, nieto ešte cenovo dostupné bývanie. Naopak, my ako spoločnosť (tzv. systém) pre nich vytvárame také neprekonateľné prekážky, že najčastejším vymanením sa z bezdomovectva je až – smrť.

Chceme žiť v krajine, ktorá vytvára možnosti na dôstojný život aj pre svojich najzraniteľnejších. Čaká nás beh na dlhú trať – boj za lepší zákon o sociálnom bývaní a lepší príspevok na bývanie.

Ale aby sa predajcovia už dnes mohli dožiť svojho domova, rozbehli sme minulý rok príspevky na podporu ich bývania a začali pre nich hľadať byty s nižším nájmom, v ktorých ich podporia naši sociálni pracovníci. Aj keď je extrémne ťažké takéto byty nájsť, podarilo sa nám zatiaľ sprostredkovať jeden takýto byt, druhý nastavujeme a tretí je vo vyhliadke. Pre ľudí bez domova ich však potrebujeme viac, preto rozbiehame pilotné odskúšanie nového nástroja – Sociálnej nájomnej agentúry.

Naším snom je od budúceho roka spustiť prevádzku desiatich bytov, ktoré budú stáť na princípoch Housing first.

Nesmierne si ceníme vašu podporu a ďakujeme za vašu dôveru. Pomáhate nám a našim predajcom splniť si spoločný sen o ukončení bezdomovectva.

Nina Beňová, členka správnej rady OZ Proti prúdu 

Related image

Foto: Ingrid Ďurinová

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics