Aprílové NOTA BENE v uliciach nekúpite

[02. 04. 2020]

Ľudia si už aprílové vydanie NOTA BENE v uliciach nekúpia. Svojich obľúbených predajcov však môžu podporiť finančným darom prostredníctvom krízovej zbierky na stránke www.pomahatjelahke.sk. Ako poďakovanie získa každý darca elektronické vydanie časopisu priamo do svojho e-mailu.

 

Predajcovia pouličných časopisov prežívajú ťažké chvíle. Ulice sú prázdne, každý kto môže, ostáva doma a chráni sa.Následkom toho predajcom poklesol predaj na minimum a nedokážu sa už postarať o živobytie. „Až 90 percent predajcov si vďaka predaju pouličného časopisu NOTA BENE zabezpečuje bývanie. Bohužiaľ, v súčasnej situácii pouličný predaj časopisu nie je efektívny nástroj pomoci,” hovorí  Sandra Pazman Tordová, štatutárna zástupkyňa OZ Proti prúdu. „Preto sme prvýkrát v histórii NOTA BENE dospeli k náročnému rozhodnutiu a aprílové číslo časopisu vychádza len v elektronickej forme. Najväčšiu pomoc momentálne vidíme v krízovej zbierke, ktorá predajcom pomáha prežiť a je naďalej potrebná. Ľudia môžu podporiť svojich predajcov na stránkewww.pomahatjelahke.sk. Práve vďaka ich darom pomôžeme udržať predajcom  bývanie, aby neskončili opäť na ulici a zabezpečíme im základné potreby na prežitie - potraviny, hygienické pomôcky a lieky,“ dodáva Sandra Pazman Tordová.

Časopis však nezmizne úplne, odchádza iba do dočasného elektronického azylu. „Každý darca, ktorý prispel na zbierku Pomahatjelahke.sk, dostane ako poďakovanie v elektronickej forme aktuálne aprílové NOTA BENE s témou STOP PANIKE,” sľubuje štatutárka. V novom čísle sa dozviete aj to, ako situáciu prežívajú predajcovia pouličných časopisov u nás a vo svete, ako si doma vyrobiť dezinfekčný gél a môžete sa tiež zabaviť s pôvodnou stolovou hrou Človeče, oddýchni z dielne organizácie Proti prúdu, vydavateľa NOTA BENE. Hra vychádza v reedícii po siedmich rokoch. 

Všetky peniaze zo zbierky Pomahatjelahke.sk idú výhradne na pomoc predajcom, prioritne na udržanie si bývania. Iba ochranné pomôcky združenie nakúpi nielen pre predajcov, ale aj pre svojich pracovníkov, ktorí ich v ťažkých časoch sprevádzajú

 

„Ďakujeme všetkým darcom, ktorí v tejto ťažkej dobe prispeli na pomoc. Veľmi si to vážime! Vďaka vyzbieranej sume aktuálne dokážeme zaplatiť ubytovanie na dva mesiace 170 predajcom a mnohým z nich poskytnúť potravinovú pomoc a lieky. Financie nám aktuálne vydržia do konca mája. Nikto však nevie, ako dlho táto situácia potrvá. Podľa odhadov odborníkov bude kríza pandémie vrcholiť počas leta. Ak sa predpovede naplnia, potrebujeme pomoc na ďalšie dva až tri mesiace,konštatuje Sandra Pazman Tordová.  

Už 41 pouličných časopisov vo svete predaj zastavilo. Na Slovensku ešte niektorí predajcovia v uliciach dopredávajú marcové číslo. Ak svojich obľúbených predajcov ešte zbadáte vo veste a s preukazom, určite ich podporte. Pre tých, čo v uliciach stále predávajú, NOTA BENE vďaka sponzorským darom zabezpečuje ochranné prostriedky - rúška a rukavice. Časopisy sú z hygienických dôvodov balené po jednom kuse do fólie alebo euroobalu, takže zákazník získava po rozbalení nedotknutý výtlačok.

 

„Všetkým predajcom odporúčame, aby nepredávali. Aby sa tiež chránili a ostali vo svojom ubytovaní. Pre mnohých z nich je však predaj časopisu stále dôležitý nástroj ako si udržať psychické zdravie, nechcú zostať bezmocnými a chcú si uchovať možnosť postarať sa o seba, hoci už len v minimálnom režime. Zbierka pomôže, aby mohli aj oni zostať v bezpečí svojich príbytkov a minimalizovali nutnosť vychádzať von,“ opisuje štatutárka OZ Proti prúdu.

Vďaka zbierke už Proti prúdu pomohlo zachrániť strechu nad hlavou prvým 38 predajcom NOTA BENE v Bratislave a rozdalo viac než 50 balíčkov potravinovej pomoci. V bývaní bude OZ Proti prúdu podporovať aj ohrozených predajcov v regiónoch. Aj im hrozí, že stratia strechu nad hlavou. Preto Proti prúdu komunikuje s partnerskými organizáciami, ktoré projekt prevádzkujú v ďalších 18 mestách Slovenska a zisťuje potreby tamojších predajcov.

 

„Na celom Slovensku je spolu 300 predajcov - mnohí budú potrebovať našu dlhodobú pomoc v bývaní. Aby sme to zvládli, potrebujeme pomoc od ľudí viac ako kedykoľvek predtým. Podržme predajcov aby nepadli znovu na dno, kým sa časopis vráti do ulíc. Každé darované euro pomôže,“ dodala na záver Sandra Pazman Tordová, šéfredaktorka NOTA BENE a štatutárna zástupkyňa OZ Proti prúdu. 


AKO SPOLU POMÔŽEME

  • 10 eur nám umožní jeden deň pomáhať ľuďom bez domova tam, kde nás potrebujú (zabezpečí minimálne ochranné prostriedky pre pracovníkov na jeden deň služby) 
  • 20 eur zabezpečí trvanlivé potraviny a hygienické potreby 
  • 50 eur umožní jednej osobe udržať si bývanie na desať dní
  • 150 eur umožní jednej osobe bezpečné bývanie na mesiac

 

Každému darcovi pošleme ako poďakovanie elektronickú verziu aktuálneho čísla NOTA BENE.


MATERIÁLNA POMOC

Aby sme mohli pomáhať ďalej, pracovníci v prvej línii potrebujú ochranné pomôcky, najmä respirátory a rukavice. Každý kus nám umožní pomôcť denne desiatkam ľudí v núdzi. Pre klientov nám veľmi pomôžu rúška, dezinfekčné gély a darované telefóny, ktoré rozdáme predajcom, aby sme nimi mohli zostať v kontakte. Ak nám viete pomôcť, kontaktujte nás prosím na pomahatjelahke@notabene.sk alebo na telefónnom čísle 0911 209 559. Ďakujeme!

 

Kontaktná pre média: 

Petra Nagyová, e-mail: petra.nagyova@notabene.sk, mobil: 0948 770 157

Tlačová správa vydaná 2.4.2020

 

Začiatok stránky

Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET systems.

Web Analytics